Akcja NARODOWE CZYTANIE 2019 w naszej szkole
Dodane przez AnnaM dnia Wrzesień 09 2019 07:28:03
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Społeczność naszej szkoły włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe czytanie w 2016 roku, czytając fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza pt. Quo vadis. Następnie czytano Wesele Stanisława Wyspiańskiego i Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru ośmiu lektur na ósme Narodowe Czytanie. Wśród propozycji znalazł się utwór Bolesława Prusa pt. Katarynka, który jest jedną z obowiązkowych lektur w szkole podstawowej. Tę piękną nowelę wybraliśmy do wspólnego czytania.
W piątek 6 września społeczność szkoły spotkała się na hali widowiskowo-sportowej, aby wysłuchać pozytywistycznego utworu czytanego przez chętnych z klas IV - VIII. Pani Dyrektor Elżbieta Chmiel powitała zebranych i zapoznała wszystkich z listem od Prezydenta Andrzeja Dudy. Ponad trzydzieścioro uczniów przygotowanych przez nauczycielki języka polskiego przeniosło słuchaczy w świat bohaterów książki: pana mecenasa i niewidomej dziewczynki.
Własne egzemplarze noweli tradycyjnie można było opatrzyć pamiątkową pieczęcią.
Akcja Narodowe Czytanie odbyła się również w Bibliotece Publicznej we Frampolu. Podobnie jak w latach poprzednich Pani Dyrektor i uczniowie pod opieką pań: polonistek i bibliotekarki wzięli w niej udział. Razem z innymi czytali nowele: Dym Marii Konopnickiej i Orkę Władysława Stanisława Reymonta. Wspólnie spędzone 7 września sobotnie przedpołudnie przybliżyło zebranym tragiczne losy Marcysia pracującego w fabryce i ciężką sytuację rodziny chłopskiej w XIX wieku.
Tegoroczna akcja Narodowe Czytanie pozwoliła biorącym w niej udział na nowo odkryć piękno polskich nowel.