Światło służby
Dodane przez MTchorzewska dnia Grudzień 22 2020 11:48:00
W Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego, płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną malutką świeczkę. Płomień tej świeczki niesiony jest przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiegając cały świat. Tegoroczna sztafeta przebiegała pod hasłem Światło służby - służby dla naszych bliskich, potrzebujących i tych, którzy działają każdego dnia na rzecz innych.
Dnia 22 grudnia 2020 r. harcerze działający przy SZS we Frampolu, zachowując obowiązujące procedury bezpieczeństwa, tradycyjnie udali się do miejscowych instytucji, urzędów i kościoła przekazując Ogień Betlejemski wraz z życzeniami świątecznymi i noworocznymi.

Trochę historii
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.
źródło: Link