Jubileuszowa odsłona Narodowego Czytania
Dodane przez AnnaM dnia Wrzesień 04 2021 13:40:08
Już po raz dziesiąty nasza szkoła wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie organizowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę od 2012 roku. W piątek 3 września uczniowie klas III - VIII spotkali się na hali widowiskowo - sportowej, aby posłuchać dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność pani Dulskiej. Najpierw prowadzący: Weronika Wach i Karol Tchórzewski przypomnieli tytuły dzieł prezentowanych w poprzednich latach. Zwrócili też uwagę na wyjątkowość czytanego w tym roku utworu, który pokazuje obłudę i zakłamanie, zawiera sceny komiczne, ale też i gorzką ironię oraz uniwersalne przesłanie moralne nakazujące w imię uczciwości i sprawiedliwości potępiać zło.
Następnie uczennice: Wiktoria Kaczor i Karolina Małyszek w formie prezentacji multimedialnej przedstawiły najważniejsze informacje o autorce dramatu i Pani Dyrektor Teresa Moskwa odczytała list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do Polaków.
Fragmenty tekstu zaprezentowali natomiast najstarsi uczniowie naszej szkoły. Ósmoklasiści: Karolina Bielak, Aleksandra Jasińska, Bartłomiej Kaczor, Eliza Krasnodębska, Maciej Oleszek, Katarzyna Wójcik i Zofia Wójcik ucharakteryzowani na bohaterów sztuki czytali dramat z podziałem na role. Taka forma prezentacji utworu wzbudziła duże zainteresowanie. Występujący zostali nagrodzeni oklaskami. Na zakończenie Pani Dyrektor Teresa Moskwa podziękowała uczniom i nauczycielkom języka polskiego za duże zaangażowanie w zorganizowanie uroczystości. Tegoroczna jubileuszowa odsłona Narodowego Czytania, której przygotowania zaczęły się jeszcze w wakacje, pozostanie na długo w pamięci.