„By pamięć od śmierci uchronić”
Dodane przez Sylwia dnia Wrzesień 14 2021 21:45:37
W poniedziałek 13 września obchodziliśmy 82. rocznicę bombardowania Frampola. Wydarzenie to planowaliśmy upamiętnić przy Pomniku Odzyskania Niepodległości i tablicy informacyjnej umieszczonej na Rynku podczas wizyty Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Jednak ze względu na niesprzyjającą pogodę musieliśmy zmienić plany i uroczystość odbyła się na hali w budynku naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w lekcji historii, która była powtarzana dla poszczególnych klas.

Na wstępie prowadzące z klas VIII: Eliza Krasnodębska, Daria Lipińska, Vanessa Wojciechowska i Aleksandra Zaremba przedstawiły krótki rys historyczny o bombardowaniu Frampola w 1939 roku, zachęcając wszystkich słuchaczy do aktywności. Uczniowie poznając fakty, próbowali odpowiadać na pytania związane z tym tragicznym wydarzeniem. Dzięki takiej lekcji z pewnością zapamiętali najistotniejsze informacje.

Następnie wysłuchano wiersza w wykonaniu Natalii Budzyńskiej z kl. VII b ukazującego atmosferę tamtych czasów. Kolejnym punktem spotkania było śpiewanie piosenek patriotycznych z okresu II wojny światowej. Każdy miał także okazję obejrzeć wystawę zdjęć ukazujących obraz zniszczeń po nalocie niemieckich bombowców.

Po południu, o symbolicznej godzinie 15.30, przy wtórze syreny strażackiej, miało miejsce uroczyste złożenie wieńców przed Pomnikiem Odzyskania Niepodległości we Frampolu. Oprócz władz miasta wiązankę złożyła także delegacja uczniów naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Teresą Moskwą i Panią Wicedyrektor Barbarą Pyzik. Zarówno w szkole jak i na Rynku w uroczystości wzięła udział nasza drużyna harcerska.

Ponadto w najbliższym czasie poszczególne zespoły klasowe pod opieką wychowawców odwiedzą miejsca upamiętniające to wydarzenie. Mottem wszystkich dzisiejszych działań były słowa umieszczone na pamiątkowej tablicy w szkole: "By pamięć od śmierci uchronić".