Gimnazjaliści w Górach Świętokrzyskich i Częstochowie
2016-10-31
Pogodna aura sprzyjała naszym gimnazjalistom podczas wycieczki w Góry Świętokrzyskie, po których spacerowali, korzystając z uroków pięknej polskiej jesieni.
Swoją wędrówkę grupa czterdziestu uczniów zaczęła 27 października od wejścia na Łysą Górę, czyli Święty Krzyż, gdzie znajduje się Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - miejsce będące "duchową stolicą" rejonu świętokrzyskiego. Tutaj z wieży widokowej można było zachwycić się roztaczającym się wokół niezwykle barwnym o tej porze roku lasem w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Podobne wrażenie wywarł krajobraz gór z tarasu widokowego na gołoborzu, gdzie wycieczka zatrzymała się, wracając do autokaru. Po obiedzie zjedzonym już w Chęcinach zwiedzano Jaskinię Raj, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Wszystkich zachwyciły znane z teorii stalagmity i stalaktyty, których niezwykłe kształty zadziwiały. Nieco już zmęczeni wycieczkowicze mogli odpocząć podczas podróży do Częstochowy. Po zakwaterowaniu się i kolacji w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II na Jasnej Górze przyszedł czas na chwilę modlitwy - Apel Jasnogórski.
Wczesnym rankiem drugiego dnia wycieczki wszyscy byli świadkami odsłonięcia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i wzięli udział w mszy świętej. Po śniadaniu wyruszono do Kielc, gdzie pod opieką przewodnika obejrzano Bazylikę Katedralną NMP, Pałac Biskupów Krakowskich oraz podziwiano wzgórze zwane Kadzielnią, na którym znajduje się amfiteatr. Dzięki sprzyjającej pogodzie roztaczający się widok na Kielce był niezwykły. Kolejnym punktem wycieczki był Oblęgorek, do którego wyruszono po obiedzie. Po przejściu przez lipową aleję jeszcze z czasów pisarza dochodzi się do Pałacyku Henryka Sienkiewicza, który jest szczególnym miejscem. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu twórcy "Trylogii" w posiadłości otrzymanej w dowód wdzięczności od polskiego społeczeństwa. Zwiedzanie muzeum było ostatnim punktem wycieczki, po czym wyruszono w drogę powrotną. Mimo dwóch dość aktywnie spędzonych dni, po uczniach nie było widać śladów zmęczenia - niektórzy mieli jeszcze siły na koncertowanie w autokarze.
Dwudniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie i do Częstochowy była okazją do poszerzenia swojej wiedzy, dostarczyła przeżyć duchowych, ale z pewnością była też zachętą do dłuższej wyprawy w te przepiękne rejony Polski.