Aktualności
-
2016-11-13 Dzień Zdrowego Śniadania Dzień 8 listopada wpisał się na stałe do kalendarza naszej szkoły. W tym to bowiem dniu uczniowie edukacji wczesnoszkolnej organizują zdrowe śniadanie, które jest zwieńczeniem realizacji programu prozdrowotnego "Śniadanie daje moc". Promuje on zasady zdrowego odżywiania i zwiększa świadomość na temat roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nieoceniona okazała się pomoc rodziców, którzy przygotowali potrzebne produkty: ciemne pieczywo, warzywa, sery, owoce, soki oraz przybory. Po dokładnym umyciu rąk dzieci zabrały się do pracy. Krojenie, smarowanie i układanie fantazyjnych stworków kanapkowych nie sprawiło im żadnych trudności. Samodzielnie przygotowane zdrowe, świeże i kolorowe kanapki uczniowie zjadali z wielkim apetytem. Wszystkim smakował również świeżutki twarożek ze szczypiorkiem i jajeczka-myszki, a na deser dzieci mogły smakować gofrów z mąki pełnoziarnistej z owocami.
Akcja ta dostarczyła dzieciom nie tylko większej wiedzy na temat znaczenia śniadania w diecie ucznia, ale również dużo pozytywnych wrażeń i emocji. Dzieci nauczyły się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Była to także okazja do integracji klasy jako zespołu oraz lekcja kulturalnego i higienicznego spożywania posiłków.
Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom dziękujemy za aktywne włączenie się do Dnia Zdrowego Śniadania.
Było zdrowo, pysznie i kolorowo! Czytaj dalej > -
2016-11-13 Przedszkolaki w teatrze Poniedziałek 7 listopada 2016 r. był dla dzieci z naszego przedszkola dniem wyjazdu. Dzieci wraz z opiekunami pojechały do kina na spektakl pt. Lokomotywa Pana Tuwima. Przedstawienie przygotowane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia było wspaniałą podróżą przez świat niezapomnianych wierszy wielkiego poety Juliana Tuwima. Dzieciom bardzo podobały się inscenizacje w oparciu o Rzepkę, Lokomotywę czy Abecadło. Była też Zosia Samosia, Słoń Trąbalski i mnóstwo wesołych piosenek. Jak w prawdziwym teatrze dzieci podziwiały piękne stroje aktorów, rekwizyty i specjalne efekty świetlne.
Udział w przedstawieniu był bardzo dobrym, pełnym humoru sposobem zainteresowania dzieci literaturą i czytelnictwem. Bawił, a także uczył zrozumienia, szacunku i sympatii do świata. Czytaj dalej > -
2016-11-08 Spektakl "Pan Twardowski" "Kilogram magii, dwieście gramów tajemnicy, cztery kostki grozy, garść strachu,
do tego szczypta dobrego humoru z nutą edukacji i dwie łyżki tradycji z domieszką mądrości ludowych".
Według takiego przepisu Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia przygotował spektakl pt. "Pan Twardowski", który uczniowie szóstych klas obejrzeli 7 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury. Tytułowy bohater - znany głównie z legend - to tajemnicza postać, wokół której jest wiele niedomówień. Scenariusz przedstawienia został oparty na literaturze poświęconej Twardowskiemu, a głównie na powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Historia o Panu Twardowskim mimo upływu czasu jest wciąż aktualna, problemy, z którymi musiał się zmierzyć, mogą być bliskie współczesnym nastolatkom, a jego losy uświadamiają nam, że droga przez życie "na skróty" nie może skończyć się dobrze. Czytaj dalej > -
2016-11-06 Warty honorowe harcerzy 1 i 2 listopada Zgodnie z tradycją w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny harcerze z drużyny działającej przy Samorządowym Zespole Szkolnym we Frampolu zaciągnęli warty honorowe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na miejscowym cmentarzu. W dni zadumy i pamięci o zmarłych oddali należną cześć żołnierzom, którzy walczyli za naszą Ojczyznę, poświęcili dla niej życie i odeszli na wieczną wartę. W ciszy i spokoju harcerze zapalali znicze, modlili się. Kilka dni wcześniej uporządkowali mogiły żołnierskie. Pracowali z dużym zaangażowaniem i poczuciem patriotycznego obowiązku. 1 i 2 listopada warty honorowe w czasie Mszy świętych odprawianych w intencji zmarłych pełnili: Julia Szczepanik, Wiktoria Oleszek, Oliwia Iwanowicz, Magdalena Tryka, Gabriela Stańczyk, Katarzyna Książek, Bartłomiej Oleszek ze szkoły podstawowej i Anna Wojciechowska, Paulina Szczęch, Mateusz Wójcik, Piotr Branewski, Anna Saj i Gabriela Szczęch z gimnazjum. Czytaj dalej >
-
2016-11-06 ZAWODY MIĘDZYGMINNE I POWIATOWE W TENISIE STOŁOWYM Dnia 3 listopada odbyła się w Turobinie Międzygminna, a dzień później - 4 listopada w Lipinach Dolnych Powiatowa Gimnazjada w Tenisie Stołowym. W zawodach w Turobinie brało udział po 10 zawodników ze szkół z Goraja, Frampola i Turobina. Nasze gimnazjum reprezentowali, zajmując odpowiednio miejsca.Dziewczęta Chłopcy I miejsce Marlena Dziura (IIb)
II miejsce Kamila Myszak (IIIb)
IV miejsce Julia Furlepa (IIa)
V miejsce Faustyna Socha (Ia)
VII miejsce Julia Kapica (Ib) I miejsce Maciej Sosnowy (Ib)
II miejsce Patryk Szkołut (IIIb)
III miejsce Brajan Alterman (IIa)
IV miejsce Marcin Komornik (IIIb)
V miejsce Bartłomiej Kość (IIb)Do etapu powiatowego awansowało po 5 najlepszych zawodników w kategorii dziewcząt oraz chłopców.
W Gimnazjadzie Powiatowej w Lipinach Dolnych nasze gimnazjum reprezentowało 9 uczniów. Najlepiej spisała się Marlena Dziura, która obroniła tytuł wywalczony w poprzednim roku szkolnym i powtórnie została mistrzynią powiatu. IV miejsca zajęli: Kamila Myszak i Maciej Sosnowy. Warto zaznaczyć, że w turnieju brało udział po 29 uczestników w kategoriach dziewcząt i chłopców. Marlena, Kamila i Maciek uzyskali awans do Gimnazjady Rejonowej, która odbędzie się w Dzwoli 17 listopada.
Życzymy "połamania rakietek".
Czytaj dalej > -
2016-10-31 Gimnazjaliści w Górach Świętokrzyskich i Częstochowie Pogodna aura sprzyjała naszym gimnazjalistom podczas wycieczki w Góry Świętokrzyskie, po których spacerowali, korzystając z uroków pięknej polskiej jesieni.
Swoją wędrówkę grupa czterdziestu uczniów zaczęła 27 października od wejścia na Łysą Górę, czyli Święty Krzyż, gdzie znajduje się Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - miejsce będące "duchową stolicą" rejonu świętokrzyskiego. Tutaj z wieży widokowej można było zachwycić się roztaczającym się wokół niezwykle barwnym o tej porze roku lasem w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Podobne wrażenie wywarł krajobraz gór z tarasu widokowego na gołoborzu, gdzie wycieczka zatrzymała się, wracając do autokaru. Po obiedzie zjedzonym już w Chęcinach zwiedzano Jaskinię Raj, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Wszystkich zachwyciły znane z teorii stalagmity i stalaktyty, których niezwykłe kształty zadziwiały. Nieco już zmęczeni wycieczkowicze mogli odpocząć podczas podróży do Częstochowy. Po zakwaterowaniu się i kolacji w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II na Jasnej Górze przyszedł czas na chwilę modlitwy - Apel Jasnogórski.
Wczesnym rankiem drugiego dnia wycieczki wszyscy byli świadkami odsłonięcia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i wzięli udział w mszy świętej. Po śniadaniu wyruszono do Kielc, gdzie pod opieką przewodnika obejrzano Bazylikę Katedralną NMP, Pałac Biskupów Krakowskich oraz podziwiano wzgórze zwane Kadzielnią, na którym znajduje się amfiteatr. Dzięki sprzyjającej pogodzie roztaczający się widok na Kielce był niezwykły. Kolejnym punktem wycieczki był Oblęgorek, do którego wyruszono po obiedzie. Po przejściu przez lipową aleję jeszcze z czasów pisarza dochodzi się do Pałacyku Henryka Sienkiewicza, który jest szczególnym miejscem. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu twórcy "Trylogii" w posiadłości otrzymanej w dowód wdzięczności od polskiego społeczeństwa. Zwiedzanie muzeum było ostatnim punktem wycieczki, po czym wyruszono w drogę powrotną. Mimo dwóch dość aktywnie spędzonych dni, po uczniach nie było widać śladów zmęczenia - niektórzy mieli jeszcze siły na koncertowanie w autokarze.
Dwudniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie i do Częstochowy była okazją do poszerzenia swojej wiedzy, dostarczyła przeżyć duchowych, ale z pewnością była też zachętą do dłuższej wyprawy w te przepiękne rejony Polski. Czytaj dalej > -
2016-10-31 Jesienne barwy na Roztoczu Chętni uczniowie klasy VI szkoły podstawowej i II gimnazjum w ramach obchodów "Święta Drzewa" przebywali na wycieczce w Lasach Kąteckich, zorganizowanej przez Krystynę Borsuk i Bożenę Sarzyńską. Spotkanie miłośników przyrody uświetnili zaproszeni goście: pan leśniczy Tomasz Kulesza oraz pani Agnieszka Korgul - przedstawiciel urzędu miejskiego. Wędrując leśnymi drogami uczniowie poznawali środowisko naturalne lasów iglastych i liściastych. Pan leśniczy opowiadał ciekawostki o drzewach i krzewach typowych dla okolicznych lasów. Uczestnicy obserwowali przyrodę i zachodzące w niej przed zimą zmiany, podziwiali piękne kolorowe liście. W związku z sezonem grzybowym wiele pytań dotyczyło rozpoznawania grzybów. Na wycieczce nie zabrakło ogniska i pieczonych kiełbasek. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miejskiemu we Frampolu za transport i poczęstunek, a panu leśniczemu za ciekawy sposób przekazania informacji o środowisku leśnym. Czytaj dalej >
-
2016-10-30 Sukcesy w konkursach o św. Janie Pawle II Wspaniałe wyniki uzyskali nasi uczniowie w XX Konkursie Wiedzy o Ojcu Świętym Janie Pawle II, który odbył się 28 października w Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju. W konkursie reprezentowali nas zwycięzcy etapu szkolnego ze szkoły podstawowej - Nikola Podymna (I m.), Kacper Skiba (II m.) i Paulina Turczyn (III m.) oraz z gimnazjum - Anna Saj (I m.), Aneta Borsuk i Oliwia Pydo (ex aequo II m.).
Zmagania w Biłgoraju poprzedzone były Mszą Świętą. Następnie odbył się konkurs w formie pisemnej w trzech kategoriach wiekowych - szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia. Wszyscy w napięciu oczekiwali na ogłoszenie wyników. Dla nas czas podsumowania był bardzo radosny, ponieważ okazało się, iż w kategorii szkół podstawowych nasi uczniowie nie dali szans pozostałym uczestnikom i zajęli kolejno:
I miejsce - Paulina Turczyn,
II miejsce - Kacper Skiba,
III miejsce - Nikola Podymna.
Dziewczęta z gimnazjum również pięknie:
I miejsce - Anna Saj,
II miejsce - Aneta Borsuk,
IV miejsce - Oliwia Pydo.
Wszyscy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.
Uczniowie przygotowywali się do konkursów pod kierunkiem p. Joanny Korgul (sp.) oraz p. Haliny Koszarnej (gim.).
Gratulujemy wszystkim sukcesów!!! Czytaj dalej > -
2016-10-27 Pokazy z przyrody Poniedziałkowy poranek 11 maja 2015 r. był wyjątkowy dla uczniów klas VI szkoły podstawowej. Rankiem wyruszyli na wycieczkę do Lublina. By poznać zabytkowy zespół urbanistyczny miasta zwiedzanie rozpoczęli od wejścia przez Bramę Krakowską na Stare Miasto. Spacerując uliczkami podziwiali piękne kamieniczki mieszczańskie usytuowane wokół Trybunału Koronnego. Następnie weszli do jednego z najpiękniejszych i najcenniejszych obiektów sakralnych - Kościoła Dominikanów. Na słynnym Placu Po Farze na odnowionych murach wszyscy robili zdjęcia i podziwiali panoramę miasta. Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa zdjęć na dziedzińcu Placu Zamkowego, przedstawiająca relacje więźniów przebywających w więzieniu, usytuowanym na Zamku podczas II wojny światowej. Po poznaniu zabytków i legend "Koziego grodu" na Wydziale Chemii UMCS uczniowie obserwują barwne doświadczenia, przeprowadzane przez pracowników. Mieszaniu substancji i odczynników towarzyszą dźwięki, zapachy i elementy pirotechniczne. Taka forma zajęć mobilizuje uczniów do zainteresowania otaczającym światem i zachodzącymi zjawiskami. Czytaj dalej >
-
2016-10-23 OTK 2016 - Bądź autorem swojej kariery. W dniach 17 - 21 października przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, którego celem jest promocja poradnictwa zawodowego i planowania kariery wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
W ramach tego wydarzenia podjęto szereg działań mających na celu pomóc uczniom w planowaniu ich ścieżki edukacyjno - zawodowej. Na zajęciach plastycznych uczniowie, wykorzystując dowolne techniki plastyczne, prezentowali swoje marzenia o przyszłym zawodzie. Godziny z wychowawcą poświęcone były realizacji tematu Od marzeń do rzeczywistości... bądź świadomym autorem swojej kariery. Uczniowie podczas Karuzeli zawodów mieli możliwość poznania specyfiki nowych zawodów.
Trzecioklasiści wzięli udział w warsztatach z doradcami zawodowymi z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Biłgoraju - Panią Magdaleną Szwed i Panem Szczepanem Łubiarzem. Podczas zajęć omówiono czynniki wpływające na właściwe wybory edukacyjne i zawodowe. Młodzież mogła posłuchać min. o roli predyspozycji zawodowych, konieczności uczenia się przez całe życie, czy też o umiejętnościach twardych i miękkich. Uczestnicy zajęć wykonywali również ćwiczenia związane z planowaniem własnej kariery zawodowej. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.
Miniony tydzień dostarczył uczniom okazji do zdobycia nowych, a zarazem bardzo ważnych informacji dla ich przyszłości zawodowej. Czytaj dalej > -
2016-10-23 Owocowe przekąski Uczniowie klas I - III naszej szkoły już od kilku lat uczestniczą w programie "Owoce i warzywa w szkole". Wraz z konsumpcją otrzymywanych produktów prowadzone są działania edukacyjne promujące wartości odżywcze owoców i warzyw oraz utrwalające zdrowe nawyki żywieniowe. Uczniowie klas II wraz ze swoimi wychowawczyniami i rodzicami przygotowali na drugie śniadanie owocowe przekąski w formie szaszłyków, sałatek owocowych i gruszkowych jeży. Przygotowanymi daniami podzielili się również z kolegami i koleżankami z innych klas i zorganizowali Kiermasz owocowych przekąsek, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Owocowych pyszności kosztowali uczniowie i nauczyciele. Taka forma promocji owoców w codziennym żywieniu wszystkim przypadła do gustu. Kiermasz był inspiracją do przygotowywania podobnych przekąsek we własnym zakresie i zachętą do ich spożywania. Czytaj dalej >
-
2016-10-22 „Witamy na naszym pirackim statku” - otrzęsiny pierwszych klas gimnazjum 20 października odbyły się otrzęsiny klas pierwszych naszego gimnazjum. Sympatyczna zabawa nawiązująca do filmu "Piraci z Karaibów" składała się z wielu różnorodnych konkurencji. Uczniowie pierwszych klas po własnej prezentacji musieli wykonać typowo żeglarskie zadania: namalowanie pirackiego tatuażu, konstruowanie żagla, wykazanie się spostrzegawczością podczas oglądania fragmentów filmu pt. "Piraci z Karaibów". W kolejnej konkurencji koneserzy smaków udowodnili, że potrafią spożywać napoje bez użycia rąk. Najbardziej muzykalni przedstawiciele klas pierwszych umilili szantami dalszy ciąg podróży po morzu. Kolejne zadanie, wykonane przez poszukiwaczy przygód, wzbudziło wiele emocji. Pokonany tor przeszkód sprawdził wytrzymałość i umiejętność radzenia sobie w morskich podróżach. Puchar otrzęsinowy otrzymała klasa I b, która najszybciej rozwiązała zagadkę potwierdzającą ich żeglarskie kompetencje. Uroczysta przysięga, złożona przez pierwszoklasistów, zakończyła pierwszą część zabawy otrzęsinowej. Drugą część dnia gimnazjaliści spędzili równie przyjemnie, bawiąc się na dyskotece otrzęsinowej.
Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności pozwolą pierwszoklasistom przetrwać w gimnazjum najbliższe trzy lata, a wspomnienia z otrzęsin zostaną na długo. Czytaj dalej >